Wybierasz się z nami czy bez nas? Oto kilka porad jak najłatwiej ogarnąć się w lesie.

 Najważniejsze są BUTY, nie muszą być wcale za miliony monet. Dobrze aby były mocne i wygodne, obuwie typu adidasy może niestety nie wytrzymać trudów przedzierania się przez las. Buty nie powinny być w żadnym razie zupełnie nowe, wędrówka może okazać się wówczas wyjątkowo nieprzyjemna. Polecamy obuwie trekingowe.

Istotny jest PLECAK, dobrze by miał pas biodrowy i wodoodporny pokrowiec (jakimś rozwiązaniem mogą być 2-3 duże worki na śmieci). Na jednodniową wycieczkę powinieneś spakować się w plecak nie większy niż 35l.

Na wycieczkę zawsze zabieraj coś OD DESZCZU, kiedyś na pewno to docenisz.  Jedna cieplejsza BLUZA lub POLAR nie waży wiele a w razie potrzeby zapewnia termiczny komfort. Przydatne bywają KIJKI TREKINGOWE, odciążają kolana i ułatwiają wędrówkę. Nigdy nie masz gwarancji o której wrócisz, dlatego zawsze zabieraj ze sobą LATARKĘ z kompletem naładowanych baterii. Jeżeli nie jesteś tego pewny lepiej jest włożyć komplet nowych baterii. Obowiązkowo zabieramy też 1 komplet baterii zapasowych.

Dobrze, by każdy z uczestników posiadał APTECZKĘ z kluczowymi opatrunkami, bandażem, plastrem czy folią NRC. Kompletną apteczkę turystyczną można nabyć na miejscu w cenie 35 zł.

W trakcie wycieczki najczęściej NIE MA możliwości uzupełnienia wody i prowiantu dlatego też należy zabrać ze sobą PRZYNAJMNIEJ 2L wody (w upalne dni oczywiście WIĘCEJ!) a także kanapki oraz inne przegryzki typu kabanosy, orzechy, bakalie, słodycze, czekolada w ilości około 250g na osobę. W okresie zimowym warto zainwestować w TERMOS, najlepiej z gorącą kawą lub herbatą. 

Dla orientacji w terenie, ale i nauki tejże, niezbędny jest KOMPAS i dobra MAPA TOPOGRAFICZNA. Kompas najlepiej mieć swój (każdy działa tak samo, ale niuanse mogą być rozwiązane nieco inaczej, dlatego na początku najlepiej korzystać z jednego modelu). Jeżeli nie posiadasz jeszcze własnego kompasu możesz wypożyczyć lub zakupić go u nas, w naszym sklepiku posiadamy również szeroki wybór map, tak Bieszczadów jak i nieco dalszej okolicy.

Z rzeczy drobnych, a które mogą się przydać: NÓŻ, CZAPKA (lub coś innego na głowę), KREM DO OPALANIA (lub natłuszczający zimą) z filtrem UV i naładowany ale wyłączony TELEFON – i tak na ogół nie ma zasięgu. Fajnie mieć jakieś klapki czy sandały, istotne przy przekraczaniu potoków. Zapalniczka, kawałek świeczki i kilka metrów linki dopełnią ekwipunku.