Cześć, oto krótki poradnik- lista rzeczy, które dobrze jest mieć ze sobą podczas górskiej wycieczki.

Najważniejszą sprawą są BUTY, nie muszą być wcale za miliony monet. Dobrze aby były mocne i ROZCHODZONE, obuwie typu adidasy mogą niestety nie wytrzymać trudów przedzierania się przez las. Buty nie powinny być w żadnym razie zupełnie nowe, wędrówka może okazać się wówczas wyjątkowo nieprzyjemna. Polecamy obuwie trekingowe.

Nawet w najlepszą pogodę zabierz coś WODOODPORNEGO, w razie nagłego deszczu na pewno to docenisz.

Istotną rzeczą jest również PLECAK, dobrze aby w zestawie z plecakiem mieć również wodoodporny pokrowiec.

Jedna cieplejsza BLUZA lub POLAR nie waży wiele a w razie potrzeby zapewnimy sobie niezbędny komfort.

Przydatne mogą okazać się również KIJKI TREKINGOWE, z pewnością ułatwiają wędrówkę i odciążają kolana.

Fajnie, gdyby każdy z uczestników posiadał APTECZKĘ z podstawowymi środkami opatrunkowymi (posiadamy w sprzedaży kompletne apteczki turystyczne w cenie 35 zł). Jeżeli przyjmujesz na stałe jakieś leki, to dobrze jest mieć je przygotowane i opisane w osobnym opakowaniu, a o ich stosowaniu poinformować przewodnika na początku wycieczki. Bardzo istotna jest również informacja o ewentualnych chorobach czy też alergiach, które mogą okazać się istotne w przypadku konieczności udzielenia pierwszej pomocy.

Na każdą wycieczkę zabierz przynajmniej 2L WODY (w upalne dni oczywiście WIĘCEJ!) oraz kanapki/przegryzki na CAŁY DZIEŃ. Dobrym pomysłem na przegryzki są np. kabanosy, orzechy, bakalie, słodycze, czekolada, około 200 g na osobę.

Koniecznie zawsze zabieraj LATARKĘ, najlepiej typu czołówka. Przed wyjściem zawsze sprawdź stan baterii a jeśli nie jesteś jego pewien, włóż NOWY komplet baterii. Zabierz też 1 komplet zapasowych, to zawsze może się przydać.

Dla orientacji w terenie, ale i nauki, istotna jest MAPA TOPOGRAFICZNA i KOMPAS. Kompas najlepiej mieć swój (każdy działa tak samo, ale wygląda nieco inaczej więc fajnie, przynajmniej na początku, korzystać z jednego modelu). Jeżeli jednak nie posiadasz własnego kompasu możesz wypożyczyć u nas. W naszym sklepiku zakupisz również dobrą mapę.

Z rzeczy drobnych, a które mogą się przydać: NÓŻ, CZAPKA (lub coś innego na głowę), KREM DO OPALANIA z filtrem UV i naładowany TELEFON.