Po pierwsze, buty. Nie muszą być wcale za miliony monet, jednak dobrze by były mocne i wygodne, obuwie typu adidasy może niestety nie wytrzymać trudów przedzierania się przez las. Buty nie powinny być w żadnym wypadku zupełnie nowe, wędrówka może okazać się wówczas wyjątkowo uciążliwa. Polecamy obuwie trekingowe.

Po drugie, plecak. Dobrze aby był wygodny, pas biodrowy będzie dodatkowym atutem. Na jednodniową wycieczkę nie ma potrzeby zabierania wielkiego plecaka, 25-30 litrów powinno w zupełności wystarczyć. Warto zwrócić uwagę aby plecak wyposażony był w wodoodporny pokrowiec, w innym wypadku warto zaopatrzyć się przynajmniej w mocny worek na śmieci.

Co do plecaka? Najważniejsza zasada: do plecaka NIE ZABIERAMY wszystkiego.

Kurtka przeciwdeszczowa, bluza czy polar nie ważą wiele a w razie potrzeby zapewnią niezbędny komfort. Czapka i krem z filtrem UV też bywają niezwykle przydatne. Fajnie mieć jakieś klapki czy sandały, istotne przy przekraczaniu potoków. Naładowany telefon, nóż czy scyzoryk, zapalniczka i fotograficzny aparat dopełnią ekwipunku.

Latarka, najlepiej typu czołówka, to najlepszy przyjaciel podczas każdej wędrówki. Docenisz go dopiero wtedy, gdy przypadkiem zrobi się ciemno. Przed wyjściem zawsze sprawdź stan baterii, zabierz też ze sobą komplet zapasowych.

Dla orientacji w terenie, ale i jej nauki, istotna jest mapa topograficzna (dostępne w naszym sklepiku) oraz kompas. Kompas najlepiej mieć swój (każdy działa tak samo, ale wyglądają nieco inaczej więc fajnie, przynajmniej na początku, korzystać z jednego modelu). Jeżeli nie posiadasz jeszcze własnego możesz wypożyczyć u nas. I nawet jeśli nie do końca wiesz jak się nim posługiwać, dowiesz się tego z pewnością podczas naszej wycieczki.

Przydatne mogą okazać się kije trekingowe, znacznie ułatwiające wędrówkę poprzez równomierne rozłożenie ciężaru na różne partie ciała.

Apteczka to nie tylko gadżet, szczególnie w przypadku wycieczek terenowych. Zawsze może się coś przydarzyć jednak wspólnymi środkami każdego z uczestników możemy poradzić sobie nawet w trudnej sytuacji. W skrócie, każdy nosi trochę, ale to trochę daje w efekcie wystarczającą ilość. Nie masz apteczki? To nic. U nas możesz zaopatrzyć się w wyposażoną w podstawowe środki opatrunkowe apteczkę w rozsądnej cenie.

Jeżeli przyjmujesz na stałe jakieś leki, to dobrze jeśli będziesz miał je przygotowane i opisane w osobnym opakowaniu a o ich stosowaniu poinformujesz przewodnika na początku wycieczki. Podobnie jest w przypadku ewentualnych chorób, alergii czy przebytych kontuzji, taka informacja pozwoli lepiej przygotować wycieczkę i uniknąć ewentualnych nieprzyjemności.

Dwa litry wody na osobę to absolutne minimum na każdej wycieczce. W upalne dni będzie to oczywiście więcej. Weź ze sobą również kanapki na śniadanie oraz przegryzki na CAŁY DZIEŃ. Dobrym pomysłem są np. kabanosy, orzechy, bakalie, słodycze czy czekolada, około 200-250 g na osobę. Do cywilizacji wracamy zazwyczaj późnym popołudniem (18-19), w trakcie wycieczek jednodniowych nie gotujemy zazwyczaj obiadu (no chyba że macie taką potrzebę, obiad z ogniska uzgadniamy indywidualnie).

Pomimo tego, że Straż Graniczna jest poinformowana o odbywającej się wycieczce, KONIECZNIE zabierz ze sobą ważny dokument tożsamości. Pozwoli to uniknąć zajmującej czas procedury potwierdzania danych w przypadku ewentualnej kontroli.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *