Siedem kanaryjskich wysp, usypanych w rządku niczym perły upadające z rozerwanego worka w toni oceanu, Lanzarote, Fuerteventura, Gran Canaria, Teneryfa, La Gomera, La Palma i El Hierro. Wszystkie wulkanicznego pochodzenia, a jednak każda jedna inna, o większe zróżnicowanie kolorów na tak małej powierzchni doprawdy trudno gdzie indziej jak tutaj. Teneryfa jest największa spośród wszystkich wysp, wznosząca się prawie symetrycznie wobec swego centru, które zajmuje potężna wulkaniczna kaldera wraz z wierzchołkiem 3718-metrowego Pico del Teide.

Dojazd do wioski Masca, droga wybudowana w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wcześniej wioska była odcięta od świata, a najdogodniejsze doń dojście prowadziło od strony morza, dnem wąwozu.
Dojazd do wioski Masca, droga wybudowana w latach sześćdziesiątych XX wieku. Wcześniej wioska była odcięta od świata, a najdogodniejsze doń dojście prowadziło od strony morza, dnem wąwozu.

Co zobaczymy?

Tydzień to niezbyt wiele czasu nawet na tak niewielką wyspę jaką jest Teneryfa. Hotelowym bywalcom zazwyczaj wystarczają okoliczne plaże, my chcielibyśmy pokazać Wam jednak znacznie więcej! Oto kilka proponowanych przez nas miejsc, wszystkie piękne, zarówno te „must to visit”, jak i te mniej popularne 😉 Oczywiście możemy odwiedzić tylko część z nich, możemy zobaczyć zupełnie inne. Tu wszystko zależy od Was!

pico-del-teide-kanary-teneryfa-wakacje-wyjazd-tanie-wycieczki
Pico del Teide.

PICO DEL TEIDE, oczywiście punkt obowiązkowy każdego programu, największy wulkan w centralnej części wyspy, 3718 metrów wysokości. Na szczyt można wejść od początku do końca na własnych nogach, najczęściej korzysta się wówczas z noclegu w schronisku Altavista na wysokości 3200 metrów. Na wysokość 3555 m n.p.m. można wyjechać także kolejką. Alternatywną, jednak niemniej ciekawą propozycją, jest przejście przez krawędź kaldery (ok. 2400 metrów wysokości) i zejście dziką i rzadko odwiedzaną doliną Ucanca do Vilaflor.

Giganty, urwisty klif na Teneryfie.
Giganty, urwisty klif na Teneryfie.

WĄWÓZ MASCA, strome skalne ściany dochodzące do kilkuset metrów wysokości, a pomiędzy nimi jedynie wąziutka ścieżka wijąca się dnem wąwozu. Prawdziwa twierdza, u której górnego wylotu znajduje się wioska, również nazywana Masca, niegdyś prawdziwa ostoja piratów. Obsadzone przez obrońców skalne gniazdo było praktycznie nie do zdobycia. Dla udogodnienia (pójdziemy tylko w górę) wycieczkę połączymy z rejsem wzdłuż słynnego klifu Los Gigantes.

Zielono mi ;-)
Zielono mi 😉

ERJOS, GARACHICO, ICOD DE LOS VINOS. Góry Teno oferują cała moc atrakcji w czasie kilkugodzinnego spaceru. Trasa wiedzie początkowo pośród kwitnących na zielonych terasach ogrodów, dalej wilgotnymi wawrzynowymi lasy aż popod skalne zerwy Czarnych Jaskiń (Las Cuevas Negras). Tego samego dnia odwiedzimy Garachico, teneryfeńskie Pompeje. 5 maja 1706 roku siedem warstw lawy spłynęło po zboczu równając z ziemią i grzebiąc znaczną część miasta, a przede wszystkim port, kończąc tym samym złoty okres w historii miasta. Winowajcą był wulkan Treveja nazywany również Czarnymi Piaskami (Arenas Negras). Na wieczór zajrzymy do stolicy wina i miodu – Icod. Tutaj warto zobaczyć wspaniałe Smocze Drzewo (podobno tysiącletnie), a także zapamiętać jakże odmienny od znanego nam dotąd widok na wierzchołek Teide 😉

Ruta de Los Cojones, podniebne przejście w klifach Los Gigantes.RUTA DE LOS COJONES, numer specjalny programu, TYLKO DLA ŚMIAŁKÓW! Galeria del Natero bo tak w zasadzie nazywa się ta droga, poprowadzona jest śmiało, wysoko w urwiskach Los Gigantes. W zasadzie żadna to droga jedynie wąziutka ścieżynka w pobliżu starego akweduktu, a miejscami jego śladem. Trzykrotnie mamy do pokonania kilkasetmetrowe tunele, z których jeden jest początkowo zasypany, i trzeba odszukać sobie wejście. Ścieżka jest nie tyle trudna co niebezpieczna, dlatego też my wybierzemy się jedynie na początkowy jej fragment, skąd pomaszerujemy wąwozem Seco w kierunku przełęczy i zejdziemy na drugą stronę grzbietu, do Tamaimo. W drodze powrotnej mijać będziemy liczne bananowe, pomarańczowe, mangowe i awokadowe uprawy.

KOSZT TYGODNIOWEGO WYJAZDU TO ZALEDWIE 300 EURO. CENA OBEJMUJE WSZYSTKIE NOCLEGI W DWUOSOBOWYM POKOJU W APARTAMENCIE BĄDŹ HOTELU, PRZEJAZDY WYSPIARSKĄ KOMUNIKACJĄ, TREKKING NA TEIDE (W TYM POZWOLENIE), A JEŻELI TYLKO OCEAN POZWOLI RÓWNIEŻ REJS ŁODZIĄ WZDŁUŻ KLIFU LOS GIGANTES, PODCZAS KTÓREGO ZAPOLUJEMY Z APARATEM NA DELFINY I WIELORYBA!