Śpiwór do Afryki. Jaki kupić i dlaczego tak tanio?

Przy okazji pytania o śpiwór. Wygodny śpiwór jest konieczny przy noclegu w namiocie czy na campingu, prócz ciepła daje on również poczucie bezpieczeństwa i nie ma w zasadzie mowy o komfortowym noclegu bez śpiwora. Najlepsze, a zarazem najdroższe, są śpiwory puchowe, lekkie i bardzo ciepłe, których wewnętrzną wyściółkę stanowi naturalny puch ptasi. Obowiązkowe przy zimowym górołażeniu, od Himalajów aż po Ziemię Ognistą. Oczywiście taki puchowy śpiwór jest zawsze najlepszy, ale dla naszych potrzeb czyli „wyjazdów do ciepłych krajów”, wystarczy znacznie tańszy śpiwór syntetyczny.
Parametry producenta, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie śpiwora. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na zakres temperatur dla których dany model został przewidziany, i porównaniu ich z naszymi oczekiwaniami. W przybliżeniu przedział czerwony (tu: 18°-13°C) to temperatura optymalna dla danego typu śpiwora, przedział żółty (13-5°C) to temperatura umożliwiająca komfortowy sen, natomiast przedział niebieski (<5°C) to tzw. temperatura przetrwania, gdzie nie ma nawet co myśleć o spaniu, z temperaturą krytyczną (-2°C).  Ważna jest też waga i rozmiary, ten model waży 1 kg i da się spakować w zawiniątko o wymiarach 30×20 cm i kosztuje przy tym zaledwie 120 zł. Kup sobie 🙂Średnia temperatura listopada to dla Marakeszu 24°C w ciągu dnia i ok. 10°C w nocy. W górach będzie nawet chłodniej dlatego też można założyć że temperatura komfortowego snu ok. 5°C jest dla naszych potrzeb wystarczająca.
Parametry producenta, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie śpiwora.Jeżeli chcemy zmniejszyć plecak jeszcze bardziej, za te same pieniądze można kupić śpiwór, który nie jest wprawdzie tak ciepły jak poprzedni, ale za to o dwieście gram lżejszy i co ważniejsze nieco mniejszy. Do sklepu. Ważnym dodatkiem jest też kompresyjny worek, dzięki któremu śpiwór można spakować do naprawdę niewielkiego pakunku czy listwa termiczna osłaniająca zamki i zapobiegająca tym samym utracie ciepła. Można oczywiście spać pod kocem, ale takowe nie są na pewno ani lekkie, ani dogodne w transporcie, a te napotykane na miejscu nie zawsze będą czyste. Podsumowując, śpiwór zawsze należy ze sobą mieć. Dla zmarźlaków znajdzie się oczywiście coś cieplejszego, za ok. 250 zł zakupić możemy taki oto śpiworek na chłodniejsze noce, o podobnej wadze jak i wymiarach jak poprzednie. Do sklepu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *